Jump to content
xxrxx

.::The Heavy Metal Thread::.

Recommended Posts

Γεια παίδες,

Έκανα αυτό το topic για να μιλήσουμε για την αγαπημένη μας μουσική. Όσοι δεν ακούν metal ή έστω rock, δεν έχουν θέση εδώ.!

Θα αρχίσω με την ερώτηση, ποιο θεωρείτε το καλύτερο συγκρότημα Heavy Metal?

Εγώ πιστεύω ότι είναι οι Iron Maiden.

• Like 1

Καλύτερα heavy metal συγκροτήματα οκ είναι οι iron maiden, oi metallica, oi sabbath, oi iced earth και πολλά άλλα που επιρέασαν τα σημερινά.

Αλλά το τωρινό καλύτερο metal συγκρότημα ΑΥΤΗΝ (και το τονίζω) την περίοδο είναι οι nevermore ασυζητιτί. Κανένα άλλο σύγχρονο metal συγκρότημα δεν μπορεί να τους συναγωνιστεί. Δεν πιστεύω να με διαψεύσει κανείς;

Maiden me diafora, krima pou den tha erthoun kai fetos.

Ennoeitai anagnwrizw to megaleio twn Sabbath.

San proswpikes protimhseis meta apo Maiden einai oi Megadeth kai o Malmsteen..

Οι καλυτερες για μενα ειναι Maiden & Metallica,αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω ποια απ τις 2 ειναι η καλυτερη...:p}

Θα συμφωνησω με τον Κωστα για τους Nevermore.Επισης, μου αρεσουν Trivium και Firewind.

Οι καλυτερες για μενα ειναι Maiden & Metallica,αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω ποια απ τις 2 ειναι η καλυτερη...:p}

Θα συμφωνησω με τον Κωστα για τους Nevermore.Επισης, μου αρεσουν Trivium και Firewind.

Αν και παλιότερα έλεγα τους Metallica, πιστεύω πως οι maiden είναι πολύ καλύτεροι τους.

Οι metallica από το 1991 και μετά, ΠΑΝΕ τέλος καταστράφηκαν.

Ούτε το load, ούτε το reload, ούτε κανένα άλμπουμ τους μετά το black album πέτυχε (και δε μου άρεσε, προσωπικά)

Δεν ήταν μουσική αυτό που παίζαν.

Ασχέτως ότι είναι μαζί με τους ac/dc το πιο εμπορικό συγκρότημα (κακό αυτό να είσαι εμπορικός)

Αντιθέτως οι maiden από την πρώτη στιγμη που παίζουν, δεν έχουν χαλάσει τίποτα. Ίσα ίσα φτιάχνουν και ξαναφτιάχνουν κομματάρες.

Το κακό με αυτούς είναι ότι τα περισσότερα τους κομμάτια μοιάζουν μεταξύ τους, ανακυκλώνουν την ίδια τους την μουσική.

Επισης, μου αρεσουν Trivium και Firewind.

Οι πρώτοι ναι μεν είναι γκρουπάρα και ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα αλλά έτσι όπως πάνε θα γίνουν πιο εμπορικοί και από τους metallica (εννοώ σαν φήμη - θα τους ακούει το κάθε βλαμμένο και θα λέει ακούω μέταλ- αλλά σαν τραγούδια θα συνεχίζουν να τα σπάνε)

Οι firewind τώρα... Respect στην καλύτερη ελληνική μπάντα.

Θα συμφωνήσω με τις απόψεις μερικών παραπάνω. Οστόσο θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο kostas.ss γιατί θεωρεί τους AC/DC εμπορικούς? Πιστεύω ότι δεν είναι.

Θα συμφωνήσω με τις απόψεις μερικών παραπάνω. Οστόσο θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο kostas.ss γιατί θεωρεί τους AC/DC εμπορικούς? Πιστεύω ότι δεν είναι.

Όταν κάνεις πωλήσεις στα επίπεδα του michael jackson και σε ακούει ο κάθε άκυρος μη μεταλάς λέγεσαι εμπορικός.

Μπορεί η μουσική τους να μην είναι εμπορική (σε καμία περίπτωση οι ac/dc, αλλά βλέπε metallica) αλλά τα έσοδα και η φήμη σε κάνουν

Μια μικρούλα ιστορική αναδρομή:

Για αυτούς που δε γνωρίζουν την ιστορία του μέταλ, μετά το heavy metal το κλασσικό, υπήρξε η έκρηξη του Thrash Metal απο τους Metallica στο San Fransisco (lineup: James Hetfield, Dave Mustaine, Cliff Burton, Lars Ulrich) θρύλοι και οι τέσσερις ξεκίνησαν με Underground κασσέτες και σιγά σιγά ο κόσμος έμαθε την γρήγορη και απίστευτα ρυθμική μουσική τους. Έτσι όλες οι επόμενες μπάντες άρχισαν να μπούν σε αυτό το νέο κύμα με τον καθένα να προσθέτει μέσα τα δικά του στοιχεία. Αποτέλεσμα η δημιουργία διαφόρων ειδών: Death Metal, Black Metal, Power Metal Punk και δε συμαζεύεται.

Τώρα πλέον οι περισσότεροι metalers έχουν ξεχάσει το Thrash και στρέφονται προς τα Death και Black Metal.

Εγώ λοιπόν έχω μείνει πιστός στο Thrash, και σας παραθέτω μπάντες αγαπημένες νέες και παλιές.

Έχουμε και λέμε:

Warbringer, Agent Steel, Annihilator, Armored Assassin, Avenger of Blood, Coroner, Dark Angel, D.R.I, Death Angel, Dekapitator, Exodus, Fatality, Forbidden, Fueled By Fire, Megadeth, Merciless Death, Municipal Waste, Nuclear Assault, Overkill, Victimizer, Voivod, Witchtrap, Whiplash

Ενώ γενικώς αγαπημένες μου άλλες μπάντες είναι:

Slayer, Maiden, Racer X, As I Lay Dying, Firewind, Helloween κ.α. :p

Επίσης μην ξεχνάμε DIO, Deep Purple, Rainbow....

πιάσε το αυγό και κούρευτω...... :blink:

συμφωνώ μόνο σε Maiden&Helloween σε όλα τα άλλα είσαι απλώς:

artidea....(χωρίς πολλά λόγια...το όνομα δίνει εξηγήσεις...)

Γιατι, οι αλλες μπαντες τι εχουν?? :icon_cool:

Αγαπημενα μου συγκροτηματα ειναι:Iced Earth,Arch Enemy,Testament,Iron Maiden,Metallica,Cradle Of Filth,Children Of Bodom.

:fighting0066: :fighting0066: :fighting0066:

Epeidh den vlepw pollh kinhsh kai an symfwnei kai o Thread Starter mhpws na arxisoume na kanoume tipota protaseis, ti sygrothmata kai komatia akoume ayton ton kairo, ti album agorasame teleytaia, synaylies ktl?

E???

Εγω δεν εχω πορωθει με κατι συγκεκριμενο.Ακουω πολυ Nevermore και Metallica κυριως τον τελευταιο καιρο τα albums This Godless Endeavor & Death Magnetic.

Δεν εχω αγορασει καποιο album τελευταια.

Ειχα αγορασει πριν κανα μηνα το DVD των Nevermore The Year Of The Voyager...Πραγματικα αξιζει να το αγορασετε.Απλα μαμανε.

Loipon, twra teleytaia kolhsa ligo me tous Whitesnake.

Phra to '1987' kai to 'Slip of the tongue'- gamata album- sto 2o paizei o Steve Vai!!!!!

Phra kai kapoia pio ''prosfata'' album apo Deep Purple pou mou leipan, to ''Slaves and Masters'' kai to ''Purpendicular''.To 1o poly metrio, to 2o htan wraio.Koitakste to ''Sometimes I feel Like screaming''- gamato kommati- exei kai alla wraia.

Epishs kolhsa me ton Jeff Scott Soto - kai gamw tous tragoudistes.Ton prwtoakousa sto Marching Out, ton eida kai live me ton Malmsteen kai trelathika.Eida oti exei tragoudisei gia tous Talisman kai tous Axel Rudi Pell kai phga amesws kai tsimphsa to ''Humanimal''- poly wraio album an kai pio xalaro styl apo to Marching Out- psakste to omonymo, to ''Color my XTC'', ''Seasons'', ''All +All''.Vevaia exei kai alla wraia!!!

An kserei kapoios as proteinei kapoio kalo album me JSS ektos apta Marching out,Humanimal kai Beautiful mess.

Telos sas arese to Chinese Democracy?

Exw thn edypwsh oti stous perssoterous den arese, diavasa kai kati reviews pou to petsokopsane.

Emena pantws mou arese kai as mhn exei kamia sxesh me tous palious GNR.

An den to exete akousei dokimaste ta Shackler's Revenge, Better(eidika ayto), Street of dreams, Madagascar.Alla exei kai alla... :metalo:

Telos sas arese to Chinese Democracy?

Δεν ξετρελάθηκα. Μου περνάει απαρατήρητο μπροστά στα άλλα "μεγαλεία" των GNR. Anyway, εγώ αυτή τη περίοδο ακούω ιδιαίτερα ελληνικό ροκ, Παπακωσταντίνου, Versus, Σιδηρόπουλος κ.α. Αλλα φυσικά τα στάνταρ μου ποτέ δεν λείπουν από το καθημερινό άκουσμα...Χεχε..Αναφέρομαι σε Iron Maiden, Deep Purple, Manowar, Rainbow κ.α

Ennoeitai den htan epipedou Appetite for Destruction alla kai kanena apta ypoloipa pou vghkan den htan.

To CD einai ena poly kalo album tou shmera.

Tespa.

Twra teleytaia akouw poly Talisman kai Jeff Scott Soto.

Edit: Ksexasa tous Uriah Heep...!!!

Edited by Murder89

nomizw oti dn einai kako na eisai emporiko metal sigrotima.egw akoyw ola taparakladia tis rock kai metal ektos apo to death kai black.nomizw ypokeimenika einai gia ton kathena to kalytero sigrotima.epeidi eimai kapws mikros borei sto mellon na allaksw apopsi.mou ekane entypvsh pou kaneis den exei anaferei toys queensryche.

agapimeno mooy sygrotima einai oi queen

nomizw oti dn einai kako na eisai emporiko metal sigrotima.egw akoyw ola taparakladia tis rock kai metal ektos apo to death kai black.nomizw ypokeimenika einai gia ton kathena to kalytero sigrotima.epeidi eimai kapws mikros borei sto mellon na allaksw apopsi.mou ekane entypvsh pou kaneis den exei anaferei toys queensryche.

agapimeno mooy sygrotima einai oi queen

Einai polla ta sygrothmata pou den anaferame, oxi mono oi Queensryche - to Operation Mindcrime einai poly kalo album. :thumbsup:

Sygxarhthria kala kaneis kai den akous death/black.Meine makria... :stop23lm:

Συμφωνώ με την άποψη του Murder. Το black και death metal δεν έχει καμία ποιότητα αλλά αντίθετα έχει άσχημα στοιχεία. Εγώ πραγματικά θεωρώ το black ως μια ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Sygxarhthria kala kaneis kai den akous death/black.Meine makria... :stop23lm:
Συμφωνώ με την άποψη του Murder. Το black και death metal δεν έχει καμία ποιότητα αλλά αντίθετα έχει άσχημα στοιχεία. Εγώ πραγματικά θεωρώ το black ως μια ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Κανετε ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.Επειδη δεν σας αρεσει,δεν σημαινει οτι ειναι αποτυχημενη και χαλια μουσικη...

Για ποιο λογο δεν ειναι καλη η Death??Εχετε ακουσει ποτε In Flames ή Children Of Bodom??Ειδικα οι πρωτοι εχουν γραψει ιστορια...

Οσο για τη Black Metal,ουτε εμενα μου αρεσει κυριως επειδη ειναι αντιχριστη,αλλα την παραδεχομαι...

Ακουστε Mourning Palace να δειτε μελωδια που εχει...

το mourning palace re juve είναι death κ όχι black (dimmu borgir)

και συμφωνώ για την death

ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά τι λετε!

μετά την heavy αγαπημένο μου είδος είναι η death (όχι η γάμ**τα death, αλλά ακούστε λίγο dimmu borgir ή unleashed να σας ανοίξουν τα αυτιά)

δεν σημαίνει ότι επειδή ένα συγκρότημα είναι ντάπα ντούπα είναι κι όλα έτσι

ήμαρτον

για τους cob, δεν θα το λεγα καθαρό death. an είναι αυτοί death τότε είναι και οι chimaira και διάφορα συγκροτήματα τέτοιου στυλ

καθαρόαιμοι canibal corpse, οι messugah και τέτοιες καταστάσεις

black δεν ακούω... δεν την γουστάρω γρι

όχι μόνο επειδή είναι σχετικά σατανική αλλά και επειδή είναι σκόπιμη βαβούρα :giveup:

Guest

Tα καλήτερα για μένα είναι:Iced Earth,Manowar,Iron Maiden,Disturbed kai System of A Down. :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:

Eπείσης άλλα καλά είναι Linking Park,Soil,Dream Theater,Judas Priest,Guns'n'Roses κ.α.

Edited by Sephiroth2444

Fysika kai einai thema goustou an tha saresei kati 'h oxi.

Proswpika exw akousei ayta pou anaferete kai alla den vlepw kamia ousiastikh diafora anamesa tous.To provlima den einai se kapoio sygrothma, to provlhma einai to eidos to idio.

Drummers kollhmenoi me ta dimpota, kitharistes asxetoi pou den mporoun na solaroun, kafrikes kithares (ESP,BC Rich k o theos voithos) kai to kerasaki sthn tourta tragoudistes pou grylizoune kai sthn kalyterh peripttwsh ourliazoune.Ante egw den kserw ti tragoudaei o typos.Aytos katalavainei ti leei?Kai apo empneysh allo tipota, ti diaolo akousmata eixane oloi aytoi den mporw na katalavw..

Dystyxws emfanizontai olo kai perissotera tetoia sygrothmata kai to heavy metal paramerizetai.

Logiko.To death einai o eykolos dromos..Poios asxoleitai me texnikh kai tetoies leptomeries...

Drummers kollhmenoi me ta dimpota, kitharistes asxetoi pou den mporoun na solaroun, kafrikes kithares (ESP,BC Rich k o theos voithos) kai to kerasaki sthn tourta tragoudistes pou grylizoune kai sthn kalyterh peripttwsh ourliazoune.Ante egw den kserw ti tragoudaei o typos.Aytos katalavainei ti leei?Kai apo empneysh allo tipota, ti diaolo akousmata eixane oloi aytoi den mporw na katalavw..

Dystyxws emfanizontai olo kai perissotera tetoia sygrothmata kai to heavy metal paramerizetai.

Logiko.To death einai o eykolos dromos..Poios asxoleitai me texnikh kai tetoies leptomeries...

άσχετοι; όχι τα παραλές φίλε...

μην κρίνεις ολόκληρη την death σκηνή ακούγοντας λίγα και κακά

η διπλή μπότα, ντάξει είναι θέμα γούστου. αρχικά ούτε γω την πήγαινα, αλλά τώρα όχι μόνο την γουστάρω κάργα αλλά θέλω να μάθω και drums για αυτόν τον λόγο

ώπα ώπα βαράς ευαίσθητο σημείο

esp & bc δεν είναι μόνο κιθαράρες αλλά και τι δεν θα δινα για να βρω λεφτά για να αγοράσω τέτοιες (εκτός από τον λώκο μου :hehe: )

και γω κάφρικη έχω (dean razorback) και γουστάρω

είχα παλία μια stratocaster και την σιχαίνομαι τώρα

καυσόξυλο ειναι

όλοι οι νουμπάδες έχουν στράτο (ας μην πάμε σε maiden και fender μεριά, αυτές μετράνε, εννοώ από αγοραστές και εμπόριο oi squier κ οι harley moufo-beneton κάνουν πάταγο)

στο κάτω κάτω esp έχουν και οι metallica (και πολλοί άλλοι) όπως και bc στο παρελθόν οι iced earth!

όσο για τα σόλο... ντάξει, δεν είναι η μουσική η death για σόλο

για μελωδική death συνδιασμένη με heavy & thrash άκου trivium

άψογα μελετημένα σόλο (από το κομμάτι we are the fire ξέρω γω άκου ή όποιο άλλο θες) και τρομερά riff (palm mute χώσιμο και δε συμμαζεύεται)

Fysika kai einai thema goustou an tha saresei kati 'h oxi.

Proswpika exw akousei ayta pou anaferete kai alla den vlepw kamia ousiastikh diafora anamesa tous.To provlima den einai se kapoio sygrothma, to provlhma einai to eidos to idio.

Την ιδια ακριβως αποψη ειχα κι εγω πριν 6-7 μηνες...Εγω το ελεγα απλα ηχορυπανση.

Ειδα ομως οτι πολυς κοσμος ακουει death και λεω τι σκατα βρισκουν???Ακουσα τα σωστα κομματια και απο τοτε γουσταρω τρελα death metal... :grin:

Το οτι ξεφυτρωνουν ολο και περισσοτερο τετοια συγκροτηματα δεν ειναι τυχαιο...

Καποια στιγμη βαριεσαι τα κλασσικα Metallica,Maiden κτλ και θες κατι διαφορετικο για να ξεφυγεις...

Γενικα,η Metal θελει ψαξιμο.

καθαρόαιμοι canibal corpse, οι messugah και τέτοιες καταστάσεις

Προσφατα ακουσα απο τους δευτερους το bleed(νομιζω ετσι λεγεται)και τα εσπαγαν...