Jump to content
razor

Πως μάθατε για το W.E Hellas?

Recommended Posts

Τέλη Μαΐου 2004 μόλις είχα απολυθεί από φαντάρος. Είχα απεριόριστο ελεύθερο χρόνο μιας και οι φίλοι σπούδαζαν ακόμη και έτσι έκανα μια αναζήτηση για κάποιο Ελληνικό patch για το προ και τσούπ να σου το wehellas.

Τότε όμως είχε άλλη ονομασία. Ποιος θυμάται από τους παλιούς εδώ? Το έχω ξεχάσει εντελώς!

[quote name='broxopios' date='22 June 2013 - 04:22 PM' timestamp='1371907330' post='484712']
...
Τότε όμως είχε άλλη ονομασία. Ποιος θυμάται από τους παλιούς εδώ? Το έχω ξεχάσει εντελώς!
[/quote]
To URL μπορεί να ήταν διαφορετικό, το όνομα όμως διατηρείται από την αρχή σαν [b]WeHellas[/b]. Δες το [url="http://www.wehellas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=155"]Site history[/url].

Ναι το url. Το έχω πολύ κοντά στο μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ. Όποιος το θυμηθεί να το ποστάρει για να μου φύγει και ένα βάρος :lol:

[quote name='broxopios' date='24 June 2013 - 11:31 PM' timestamp='1372105869' post='484896']
Ναι το url. Το έχω πολύ κοντά στο μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ. Όποιος το θυμηθεί να το ποστάρει για να μου φύγει και ένα βάρος :lol:
[/quote]

Μήπως ήταν αυτό;

www.wehellas.tk

[b][/b]

Edited by ilias_gr

Το πρώτο url ηταν wegreeksite.tk μετά το wehellas.tk και τέλος το wehellas.gr.
  • Like 1

[quote name='Chronis' date='25 June 2013 - 05:27 PM' timestamp='1372170423' post='484978']
Το πρώτο url ηταν wegreeksite.tk μετά το wehellas.tk και τέλος το wehellas.gr.
[/quote]

Μπράβο ρε Χρόνη! Το wegreeksite.tk είχα ξεχάσει. Thanks :victory:

Εγω εμαθα τυχαια για το site οταν εψαχνα για κυπριακες ομαδες στο PES 2009. Αλλα δεν πολυκαταλαβαινα τοτε πως μπορουσα να κατεβασω και να εγκαταστησω το patch επειδη ημουν μικρος :whistling: (8-9 χρονων :hehe:). Αργοτερα, οταν μεγαλωσα, θυμιθηκα το site και εγινα μελος. Αυταααα :victory:

Εγω εμαθα για το σιτε λογω των πακετων που φτιαχνετε τοσα χρονια .... και απο περυσι το καλοκαιρι εγινα και μελος... παντα ειχα ακουστα απο συμμαθητες μου το σιτε γιατι τους ρωταγα πως θα βρω ελληνικο πρωταθλημα για το προ και απο το 2010 ειχα ηδη αρχισει να μπαινω στο σιτε αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα οτι επρεπε να γινω μελος και δεν μπορουσα να κατεβασω τιποτα χαχα :xirokrotima:

• Like 1

εγω το εμαθα απο το τοπ σκορερ το δεκεμβρη του 2009 αλλα και απο τα πατς

Άνοιξη 2004, μαθητής Γ' Λυκείου, τρελαμένος με το PES 3 σε PC, φανατικός αναγνώστης του περιοδικού GAMEPRO. Το μάτι μου πέφτει σε ένα άρθρο για το PES 3, που έδειχνε φωτογραφίες ΠΑΟ και ΟΣΦΠ με αληθινές φανέλες. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν bonus content που ξεκλείδωνε από το PES store που είχε ingame. Τερμάτισα όλα τα modes σε όλες τις δυσκολίες, γνήσιες φανέλες δεν είδα.

Το άρθρο από ότι θυμάμαι δεν έδινε credit στο wehellas, αν ήταν το πατς του wehellas που έδειχνε τότε το άρθρο, ή σε όποιον άνηκε το patch τέλος πάντων. Αυτό δεν το θυμάμαι καλά, αλλά θυμάμαι τη δίψα που είχα να βάλω το πατς, γιατί μέχρι τότε τα είχα όλα χειροποίητα.

Αργότερα το Δεκέμβριο του 2004, φοιτητής πρωτοετής, στα PC των εργαστηρίων της σχολής, ψάχνω στο yahoo για PES 3 & PES 4 greek patch. Mε τα πολλά και με τα λίγα με έβγαλε σε ένα portal του Forum εδώ, είχε άλλο URL τότε. Μετά από 4 μήνες σας lurker, τον Μάρτιο του 2005, γράφτηκα μέλος και άρχισα να ποστάρω.

Θέλω να ρωτήσω εδώ κάτι που πάντα το είχα απορία. Έχω φυλάξει και κάποια URL από τότε σε σελιδοδείκτες για PES /34 patch νομίζω. Ο @zougaman ίσως μπορεί να απαντήσει σε αυτό, τι σχέση είχε το forum τις πρώτες του μέρες και χρόνια, με το τμήμα  Πανεπιστημίου Αιγαίου της Σύρου, γιατί στη γραμμή διευθύνσεων μου έβγαζε παρόμοιο URL , με αυτό που χρησιμοποιούσαμε για να μπούμε στον σέρβερ της δικής μας σχολής. Εγώ ήμουν φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο τμήμα της Μυτιλήνης. (τεχνικά είμαι ακόμα φοιτητής!!!  :hehe:     :pp  )

Edited by slamsoze
  • Haha 1

On 12/6/2020 at 3:27 ΜΜ, slamsoze said:

Θέλω να ρωτήσω εδώ κάτι που πάντα το είχα απορία. Έχω φυλάξει και κάποια URL από τότε σε σελιδοδείκτες για PES /34 patch νομίζω. Ο @zougaman ίσως μπορεί να απαντήσει σε αυτό, τι σχέση είχε το forum τις πρώτες του μέρες και χρόνια, με το τμήμα  Πανεπιστημίου Αιγαίου της Σύρου, γιατί στη γραμμή διευθύνσεων μου έβγαζε παρόμοιο URL , με αυτό που χρησιμοποιούσαμε για να μπούμε στον σέρβερ της δικής μας σχολής. Εγώ ήμουν φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο τμήμα της Μυτιλήνης. (τεχνικά είμαι ακόμα φοιτητής!!!  :hehe:     :pp  )

Δεν το θυμάμαι αυτό :) αλλά έχει ενδιαφέρον να το ψάξω

• Like 1

3 hours ago, zougaman said:

Δεν το θυμάμαι αυτό :) αλλά έχει ενδιαφέρον να το ψάξω

Αυτό είναι,  μέχρι πρότινος δούλευε, σήμερα φαίνεται να μη δουλεύει. 

http://www.syros.aegean.gr/users/dpsd00079/Downloads-patches-pc-pes4-2.htm

Εμάς από τη σχολη μας όταν έμπαινες στο ίντερνετ, έβγαζε πάνω env.aegean.gr, όπου env ήταν από environment, το όνομα της σχολής. 

On 12/6/2020 at 3:27 ΜΜ, slamsoze said:

Αν δε κάνω λάθος εκεί σπούδαζε ο @Chronis και λογικά είχε free host :)

• Like 1

3 minutes ago, johnson said:

Αν δε κάνω λάθος εκεί σπούδαζε ο @Chronis και λογικά είχε free host :)

Δηλαδή για να στήσει το wehellas "hi-jack-ρε" το δίκτυο της σχολής? 😛

56 minutes ago, slamsoze said:

Δηλαδή για να στήσει το wehellas "hi-jack-ρε" το δίκτυο της σχολής? 😛

Χαχαχα όχι απαραίτητα! Πολλές (ή και όλες) οι σχολές, ανοίγουν στους φοιτητές μια περιοχή που έχει χώρο (roaming λογαριασμό σε windows/linux περιβάλλον).
Είναι πιθανό στη περιοχή να είναι υπάρχει directory που να είναι exposed στο internet μέσω του web server της σχολής, κάτω από ένα context path τύπου www.σχολή.gr/username_or_userid ή κάτι τέτοιο. Φτιάχνεις το site, το πετάς στο directory και είσαι έτοιμος.
Βέβαια μιλάμε για free υπηρεσία με μηδέν υποστήριξη και πιθανότατα με limited resources (cpu/disk space) οπότε αν σκοπεύεις να κάνεις κάτι σοβαρό, πρέπει να βρεις ένα σωστό web hosting service για αυτό.

Edited by johnson
  • Thanks 1